Informace o očkování proti COVID-19 od hejtmana Kraje Vysočina

15.4.2021

Vážení čtenáři,

stále ještě považuji za důležité sdílet s Vámi v rámci nabídnutého prostoru informace o očkování proti COVID-19. Vedle pěti očkovacích míst zřizovaných krajskými nemocnicemi se koncem dubna očkování v Kraji Vysočina rozšířilo o další na celkově 12 míst.

REGISTRACE

Od 14. dubna 2021 se mohou na očkování registrovat občané ve věku 65+. Přihlásit se mohou přes webovou stránku registrace.mzcr.cz, následně je třeba vyčkat na zaslání tzv. zvací SMS s ověřovacím kódem PIN2, který je nutný pro rezervaci očkování, tedy vybrání konkrétního data a času. Termíny očkování jsou registrovaným osobám přiřazovány postupně podle věku.

REZERVACE/OBJEDNÁNÍ

Po doručení tzv. zvací SMS s ověřovacím kódem PIN2 je dobré bez zbytečných odkladů provést výběr nabízeného termínu a času pro očkování. Rezervaci/objednání proveďte přes webovou stránku reservatic.com/ockovani. Současně s potvrzeným termínem Vám systém automaticky vygeneruje i datum druhé návštěvy pro aplikaci druhé dávky vakcíny. Tento termín si prosím pečlivě poznamenejte a dodržte jej.

OČKOVÁNÍ

Během měsíce dubna bude na Vysočinu dodáno každý týden 12 870 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech, nepravidelně v mnohonásobně nižším objemu přicházejí očkovací látky Moderna a AstraZeneca. Poslední jmenovaná je dodávána přímo do ordinací praktických lékařů. Na měsíc květen ministerstvo zdravotnictví avizuje mírné navýšení dodávek vakcíny Pfizer/BioNTech, týdně by mělo na Vysočinu dorazit zhruba 15 tisíc dávek očkovací látky. Vzhledem k tomu, že ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o posunutí aplikace druhé dávky u nově očkovaných klientů, zrychlilo se očkování první dávkou. Očkovací centra krajských nemocnic v dubnu každý týden proočkovala jednotlivě 2,5 až 3 tisíce lidí, tedy veškerou dodanou týdenní zásobu vakcíny. Současně probíhá i očkování druhé dávky vakcíny. Dovolím si také dvě důležitá upozornění, která očkování v centrech velice usnadní a urychlí. Chroničtí pacienti musí mít s sebou lékařskou zprávu potvrzující jejich stav (nezáleží na datu vystavení a postačí i kopie). Bez této lékařské zprávy bohužel hrozí, že nebudou ve stanovený čas očkováni. Pokud je to možné, přineste si s sebou také už vyplněný Dotazník před očkováním, k dispozici je na www.ockovanivysocina.cz, a to přímo vyplnitelný/interaktivní nebo ve verzi pouze pro tisk. Pro plynulý průběh očkování je důležité dodržet objednaný čas, stačí přijít 10 minut před termínem.

OČKOVACÍ CENTRA

Očkování veřejnosti organizované v centrech pod hlavičkou krajem zřizovaných nemocnic:

-          Očkovací centrum KD Máj Pelhřimov

-          Očkovací centrum Jihlava, Hruškové Dvory

-          Očkovací centrum, KD Fórum, Třebíč

-          Očkovací centrum Nemocnice Havlíčkův Brod

-          Očkovací centrum Nemocnice Nové Město na Moravě

-          Očkovací centrum, Sportovní hala Bouchalky, Žďár nad Sázavou

Další očkovací centra:

-          Očkovací centrum Poliklinika Třešť

-          Očkovací centrum Poliklinika Telč

Nová očkovací centra (postupné zapojení do systému během dubna, května):

-          Očkovací centrum Chotěboř

-          Očkovací centrum Přibyslav

-          Očkovací centrum Počátky

-          Očkovací centrum Velké Meziříčí

Veškeré informace o očkování v Kraji Vysočina, o očkovacích centrech, statistiky a avíza jsou průběžně zveřejňovány na www.ockovanivysocina.cz. Případné dotazy na očkování je možné konzultovat každý den od 8 do 20 hodin na informační lince Kraje Vysočina 564 602 602. Pokud nebudete s hovorem úspěšní, prosím, buďte trpěliví, případně telefonát opakujte. Dotazy nejen k očkování lze posílat také na e-mail: koronavirus@kr-vysocina.cz.

Očkovací centra zřizovaná na území Kraje Vysočina zásadně ovlivňují proočkovanost obyvatel našeho regionu. Tak, jak přichází více vakcín, může být zvyšována jejich kapacita a nabídnuto rychlé očkování velkému počtu osob. V polovině dubna centra nabízela volné termíny občanům s ročníkem narození 1950, postupně jsou zváni učitelé, kteří nemohli využít dřívější termíny, např. z důvodu nemoci, pokračuje očkování chronických pacientů, revakcinace zdravotníků a pracovníků sociálních služeb. Stále platí, že zásadním kritériem pro stanovení pořadí očkování je VĚK. Znamená to, že skupina 65+, která se k očkování mohla začít registrovat 14. dubna, je zvána k objednávání postupně. Ti, kteří se věkem blíží 70 letům, byli zvací SMS s PIN2 obesláni v řádech dnů po registraci, nejmladší ze skupiny 65+ musí na svůj termín čekat trochu déle. Pokud někteří spoluobčané v kategorii především nad 70 čekají na vakcínu u svého praktického lékaře, je možné, aby zvážili změnu registrace do očkovacího centra, kde je vyšší pravděpodobnost rychlejšího naočkování (po předchozím odhlášení od praktického lékaře). Výběr místa podání vakcíny - centra nebo ordinace praktického lékaře - však stále zůstává svobodně na každém z Vás.

Děkuji Vám, že myslíte na své zdraví a rozhodli jste se nechat očkovat. Je to pravděpodobně jediná cesta, jak se přiblížit k běžnému životu a strávit pokud možno trochu normální léto.

Vítězslav Schrek, hejtman Kraje Vysočina

Dnes je 23. dubna 2024