Ruda

Oslava obce Ruda a sraz rodáků - 29.6.2013

1.7.2013

Tuto sobotu proběhla v Rudě oslava obce při příležitosti 660 let od první písemné zmínky o obci. Společně s oslavou jsme uspořádali i sraz rodáků. Tyto akce byly poprvé v historii obce a tak přijel skoro každý pozvaný rodák. Odhadem celkem slavilo kolem 500 občanů a rodáků.

Už před oficiálním začátkem oslav před mší zastupitelstvo obce spolu s místními hasiči, muzikanty a panem farářem šli položit kytici a věnec k pomníku padlým v 1. světové válce a k hlavnímu kříži na hřbitov.

Při příležitosti oslav obec nechala vyrobit schválený obecní prapor a znak, kteří se pak žehnali na slavnostní mši. Poté následoval program na návsi, která byla slavnostně vyzdobena a stylově přichystána. Vystavené byly staré zemědělské stroje nebo hasičská technika, květiny zdobily podium a byl vyroben i květinový erb obce. Po přivítání se křtil první almanach obce Ruda, který po zhruba dvouroční práci byl vydán jako ucelené shrnutí historie obce. Zájemci, kteří si nestihli zakoupit almanach, tak mohou učinit v úředních hodinách na Obecním úřadě v Rudě, kdy bude k dispozici.

Do programu přispěla svým vystoupením i místní základní škola se šamanským vystoupením na bubny. A za rodáky vystoupil pan Jaroslav Drápela z Dolních Bojanovic s kamarádem, kteří zahráli na heligonky. Během dne byla připravena velká výstava historických fotografií obce, která sklidila obrovský zájem a úspěch.  O děti se pak postarala skupina historického šermu Vyděděnci z Jihlavy.

Ke každé slávě patří hudba a tu obstarávali pro hosty dechové kapely Galáni z Přibyslavic a Vysočinka z Humpolce. Všeobecně oslavy sklidili velký úspěch a tak musíme doufat, že další takové setkání bude dřívě než za dalších 660 let. Závěrem musím podělovat všem občanům i rodákům a přátelům Rudy, kteří se aktivně zapojili do příprav a organizace této oslavy a bez jejichž pomoci by se akce v takovém rozsahu nedala uspořádat.

Z celé akce je zhotoven videozáznam a jsou i fotografie. Fotografie najdete na webové stránce: rudaobec.rajce.idnes.cz. Video bude k vidění na www.youtube.com.

Sponzorský vzkaz - PODPOŘIL KRAJ VYSOČINA.

Automatické rozesílání aktualit do Vašeho e-mailu.

(spam ochrana)

Zajímavé odkazy

Zpomalovací semafory v Rudě

Fond Vysočiny

Dnes je 24. zaří 2021

Svátek má Jaromír


 

© 2013 obec Ruda a místní část Lhotka | Autograph | redakční systém AdminPro | SPRÁVA WEBU